úterý 21. ledna 2014

[lokace] Sinetöida - osada tuleňů


Osada Sinetöida je krátký popis severně umístěné vesnice jednoho menšího kmene, dlící v zemích věčné zimy. Je zde krátký popis lidí kteří tam žijí, nějaké zajímavosti o vesnici, a na konci jsou tři nápady na možné zápletky týkající se zmíněné osady. Psal jsem ji původně pro svůj seversky laděný sandbox setting, ale určitě nebude problém zasadit ji do jakéhokoliv fantasy světa.Sinetöida je nejseverněji položené místo obývané lidmi. Je to místo věčné zimy a sněhu, kde by si jižan pomyslel že není možné dlouho přežít. A i přesto se najdou tací, kteří toto na první pohled nehostinné místo nazývají svým domovem. Těmi lidmi jsou Jupikové, kmen který není zvláštní pouze místem kde žije, ale i svými zvyky a způsobem života.

Kmen Jupiků se živí hlavně lovem tuleňů, sobů, velryb a ledních medvědů. Jakožto velmi praktičtí lidé, kteří znají cenu věcí na drsném severu, využívají z ulovených zvířat vše, od kostí (na nářadí a šperky), přes tuk (strava, impregnace), maso (překvapivě jídlo :) ) a kůži (stany, ošacení). Loví hlavně pomocí luků, dlouhým kopí, krátkých vrhacích oštěpů, a poté malých cepínů-seker, nazývaných hakapíky.

Kmen vede stařešina Kalaalit, starý muž-šaman, který prý ovládá mocnou ledovou magii a věštění ze zvířecích kostí a vnitřností. Velká část kmene žije kočovným životem, Sinetöida je jediná vesnice, která má pevně danou lokaci. Tam právě žije i Kalaalit, a nejstarší žijící členové kmene. Hlavním důvodem proč zde sídlí, je posvátnost tohoto místa pro jejich lid. Pod zamrzlým ledem severního moře, v skrytých jeskyních pod vodou, je totiž poslední místo odpočinku všech členů kmene.

Kmen je taktéž zvláštní tím, že praktikuje polyandrii-mnohomužství, tedy vztah kdy si jednu ženu bere více mužů, většinou bratrů či přátel, kdy svazek manželský je posvátný, a není možné ho nijak ukončit. Pouze pokud je žena neplodná, mohou si do rodiny přibrat ještě jednu ženu, většinou mladší sestru. Toto se praktikuje opět z důvodů jejich praktičnosti, aby byli muži schopni na drsném severu uživit své děti, a svou manželku.


Zvláštní místa/budovy:

Seng-liket
Seng-liket je skryté pohřebiště kmene jupiků. Je hluboko v smrtelně mrazivých vodách, aby nikdo nerušil jejich odpočinek, v rozsáhlém systému jeskyních chodeb. Odpočívá tam už mnoho generací jupiků, a vstoupit se tam dá jedině s požehnáním stařešiny Kalaalita, které ochrání ty, jenž tam jdou pohřbít těla, před umrznutím. 

Svatyně ledového titána Jäär-Jumala
Svatyně je malá budova, které se ale táhne hluboko vytesaná do ledu. Vedle svatyně se přihlížejcím naskytně majestátní pohled. Z ledu vystupuje nehybné torzo ledového titána. Dle legend je titán neustále při vědomí, a je patronem kmene. Pokud by ten byl ve vážném nebezpečí, tak Jäär-Jumal povstane, a ochrání je.Možnosti obchodování:
- kůže (tulení, sobí, vlčí, medvědí) a velmi teplé oblečení z nich. Zdejší ševci každý kabát posvětí, a proto chrání neuvěřitelně dobře proti mrazu. (lehká magická odolnost vůči mrazu dle vašeho sytému)
- maso (tulení, sobí, vlčí, medvědí, velrybí) + ptačí vejce. Jídlo je výživné, a dobře zakonzervované (většinou sušené), a tak vydrží dlouhou dobu a zasytí.
- sádlo > k jídlu, impregnace
- kostěné a kožené šperky. Jednou zvláštností je Tupilaq, socha démona vyřezaného z kosti, které když pošeptáte jméno vašeho soka, a hodíte ji do vody či sněhu, tak oživne, a toho pak půjde zabít. Pokud ji ale ten přemůže, tak jí místo odeslání zpět do mrazivého pekla může poslat zpět na vás. Zachránit se před ní pak už můžete jen tím, že veřejně přiznáte své hrozné a zbabělé činy. Socha má taktéž tím větší sílu, dle kosti z které je vyřezaná. Démoni z kostí brutálně zabitých dětí jsou prý ti nejmocnější, a nejstrašlivější!
- zbraně > luky, kopí, oštěpy, hakapíky (krátké cepíny-sekerky)Story hooks:
- Družina narazí někde na svých cestách na člene kmene jupiků Angaanguaqa, který se vydal prozkoumat jižní části světa. Ten, jelikož je ale už velmi starý ví, že ho již brzo čeká smrt (často kašle, moc daleko už neujde, musí často odpočívat, má neklidné spaní apod.) a chce před tím než umře dorazit do Sinetöidy, aby byl pohřben v místech svých předků, aby se mohl stát členem dvora ledového titána. Pokusí se postavy přemluvit, aby ho doprovodili, že se jim jeho rodina, a jejich stařešina vděčně odmění. Po cestě ale umře, a tak bude na postavách, jestli budou ochotni táhnout jeho mrtvolu skrz ledové pustiny plné hladových vlků, skrz sněhové bouře, až k místu jeho posledního odpočinku.

- Krásná mladá jupická dívka, jménem Lumi Kukka, byla nedávno provdána za manžely své starší bezdětné sestry. Ale ona se zamilovala do bledého cizince z jihu, který byl u nich ve vesnici obchodovat, a proto s ním utekla. Její tři manželé ji chtějí zpět, ale začíná lovecká sezóna, a tak se za ní nemohou pustit všichni, ale pouze jeden z nich. Vyslali tedy Tunumika, nejmladšího z nich, aby ji přivedl zpět. Tunumik je zbrklý mladík, kterého velice urazilo že je opustila, a to i přes svatou neporušitelnost manželského svazku. Proto udělá vše, aby ji dostal zpět. Navíc se chce se krutě pomstít tomu obchodníkovy, a i ukázat své manželce komu patří, jelikož se mu nelíbí jeho starší žena, a chce tu krásnou, mladou. Tudíž požádá družinu, aby mu ji pomohli získat zpět. Obchodník, se kterým utekla, se jmenuje Igrum Diliges, a je to sidhe obchodník s čaji, bylinkami, kořením a dalšími drahými exotickými surovinami. S sebou má trojici lidských přátel, a pomocníků. Ale jeden z nich je ochoten ho zradit, jelikož touží po jeho majetku. Nechají zamilovaný pár jít, nebo ne?- Do podvodních katakomb vede ještě jedna cesta, skrytá, skrz skály, a tak není potřeba projít ledově studenou vodou. Najde ji jeden ze zdejších členů osady poté, co byl nakažen šílenstvím a zlobou, kterou se nakazil hluboko ve svatyni ledového titána, v místech kam je zakázáno chodit. Tam je totiž, ve věčném ledu, uvězněn démon černých vod, který posedl jeho myšlenky, a za pomocí obětí z katakomb, pomalu láme kletbu která ho vězní, a využívá k tomu právě posedlého mladíka. Kalaalit, který to cítí, požádá postavy aby vypátrali toho, kdo znesvěcuje jejich posvátnou půdu, vyhnali z něj démona, a zachránili tak vesnici před krutou budoucností. Do pohřebiště se dostanou skrz vodu, ale tam je čekají oživlí zmrzlí mrtví. Stihnou postavy zastavit démona před útěkem? Zemře při tom onen posedlý mladík?

Žádné komentáře:

Okomentovat